Jak odróżnić czysty gruz od mieszanych odpadów budowlanych? | BYŚ.PL

Mianem gruzu określa się potocznie cegły, pustaki i inne elementy betonowe pozostałe po remoncie czy budowie domu. W rzeczywistości jednak pojęcie to ma szersze znaczenie. Sprawdź, czym konkretnie jest czysty gruz i czym różni się od mieszanych odpadów budowlanych.

Czym jest czysty gruz budowlany?

Do czystego gruzu zalicza się posegregowane pozostałości budowlane i poremontowe, ograniczające się do jednego rodzaju umieszczanego w kontenerze. Do odpadów tego rodzaju należą przede wszystkim: cała ceramika, czyli dachówka ceramiczna, płytki, różnego rodzaju armatura łazienkowa, porcelana, gleba i kamienie. Ponadto czystym gruzem jest również beton w każdej postaci, czyli słupy, rozkute fundamenty, elementy zbrojenia betonowego itp. Do gruzu zalicza się także tynk z sufitów i ścian. Gruz w czystej postaci nie zawiera żadnych niebezpiecznych odpadów. Jego zaletą jest możliwość późniejszego wykorzystania.

Czym są mieszane odpady budowlane?

Mieszane odpady budowlane to – jak sama nazwa wskazuje – rozmaite odpady i pozostałości materiałów, pochodzące z rozbiórek, budów i remontów. Cechują się mniejszym potencjałem do szybkiego przetworzenia. Recykling tych tworzyw musi odbywać się w wyspecjalizowanych zakładach, które posiadają specjalne linie produkcyjne przeznaczone do tego zadania. Nie ma możliwości ich powtórnego wykorzystania w taki sposób, jak ma to miejsce w przypadku gruzu czystego. Ten rodzaj odpadów wymaga zazwyczaj odrębnego kontenera, który umożliwi ich segregowanie już od początku realizacji inwestycji. Należy pamiętać, że do mieszanych odpadów budowlanych nie można wrzucać odpadów niebezpiecznych i problematycznych, takich jak trawa syntetyczna, szkło tłuczone, eternit (azbest), papa itp.

Wywóz gruzu w kontenerach

Poza samą kwestią podziału gruzu, bardzo istotne jest też jego legalne i bezpieczne wywiezienie. Zgodnie z przepisami prawa, zarówno czystego gruzu, jak i mieszanych odpadów budowlanych nie wolno wrzucać do zwykłych pojemników na śmieci, a następnie wywozić na standardowe wysypisko. Najlepiej zamówić kontener i zlecić wykonanie zadania profesjonalnej firmie oferującej wywóz gruzu, takiej jak www.bys.pl. Wystarczy, że skontaktujesz się z nią telefonicznie lub poprzez formularz na stronie i zlecisz wywiezienie gruzu Cena usługi jest na tyle korzystna, że nie naruszy zbytnio Twojego domowego budżetu.

Zobacz wszystkie wpisy